Sci-fi povídky, fantazie a zamyšlení.

DomůPovídkyŠutrCestaVyhnáníZa hranice Domoviny I

Vítejte na mém blogu. Budu ráda, když se začtete do povídek, nebo příběhů na pokračování.

Vzhledem k rodinné situaci se zde chvíli budu vyskytovat trochu méně.

Virus

3. července 2015 v 10:38 |  Nový Ignitus
Porady, kterou Vili svolal, se zúčastnil Boby, John, Dany a Xael.
Boby byl zamyšlený. Vili předpokládal, že přemýšlí o tom, co se stalo s bezpečnostním systémem. John byl rozrušený, zřejmě proto, že poradu vyvolal stav jeho pacienta. Dany byl zmatený, jako by nevěděl, zda sem vůbec patří. Vili by jej nevolal, ale byl tu místo Motora, který ležel na ošetřovně.
Xael se jako vždy tvářil povýšeně.


Vili kývl na Johna.
"Motor má bionický trávicí systém." Začal oznámením doktor. "Což znamená, že je nahrazený geneticky přizpůsobenou tkání. Její systémy jsou propojeny s mozkem čidly."
"Všichni víme, co je bionický orgán." Přerušil jej s netrpělivým povzdechem Xael.
"Ano. No… Jde o to, že ten jeho je pěkně zfušovaný." John se podíval pohoršeně na Xaela. Jeho povýšenost jej dráždila. Kdyby Xael nepařil k cestujícím, ale posádce, určitě by nezůstalo jen u pohledu. "Musel strádat už nějakou dobu."
"Ale to není všechno…" Tipl si Vili. Ze zamračeného výrazu usoudil, že doktor toho chce říct o stavu Motora mnohem víc.
"Je mi ho líto." Začal mluvit trochu netrpělivě, ale už ne tak povýšeně Xael. "Ale raději bych mluvil o narušení bezpečnosti, kvůli kterému tu jsme."
"Možná to s tím souvisí." Pokračoval John, raději se na Xaela ani nedíval. "Motorův bionický orgán, vlastně jeho elektronická část byla napadena virem. A myslím, že to nebylo dlouho, podle mě se to stalo tady na lodi."
"Jde o to, že musíme najít příčinu, proč jsme nemohli Motora najít. Je toho víc než jen tento incident. Nevysvětlitelných výpadků bezpečnostního systému už bylo víc." Vzal si slovo Vili.
"Říkali… Dopravní společnost tvrdila, že je to nejbezpečnější loď." Najednou Xael vypadal vyděšeně.
Další vyděšený byl Dany. Boby i John už zažili mnoho podobných poplachů.
Nakonec se všichni dali do práce. Dany s Bobym šli hledat příčiny bezpečnostních selhání. Xael přislíbil sestavit skupinu expertů, která by jim mohla pomoci. John se vrátil ke svému pacientovi. Spolu s Lee měli vyhledat pasažéry a lidi s posádky s bionickým orgánem a zkontrolovat jejich stav.
---
Světlo nad květináči bylo připevněno neuměle, ale nic víc. Nýtek jej po prozkoumání znovu připojil, tentokrát pořádně.
Rozhlédl se ustaraně kolem sebe. Toto světlo nebyla nesrovnalost, která působila výpadky. Hledal poruchu už několik dní. Dokonce i ostatní si všimli, že se něco děje, zranění Motora jim otevřelo oči.
Trvalo mu dlouho, než našel loď, která letěla do správné oblasti, nechtěl, aby něco cestu ohrozilo. Motor byl zkušený, ale jeho nemoc mu ubrala síly a ostražitost. Danymu nevěřil. Neměl příliš velké mínění o vzdělání na Deltě obzvlášť bez jejich prověření dlouhou cestou.
Kapitán se mu líbil, jeho výběr posádky i vedení celé lodi byly nenásilné. Respektoval osobnosti ostatních a podařilo se mu sestavit skupinu lidí, kteří se doplňovali i inspirovali navzájem.
Jeho dcera však Nýtkovi mohla být hrozbou. Nejspíš si svého původu nebyla vědoma, ale co kapitán? Jestli ví o dceři, zná i jeho tajemství?
Znovu se zadíval na malou pokusnou zahrádku. V jednom z květináčů nebyla vidět rostlina. Byl na něm štítek s nápisem Ignitus. Musel uznat, že holky mají odvahu. Pronést půdu na palubu určitě nebylo jednoduché.
Vzal trochu drobných kuliček do ruky. Přesypal si je z jedné ruky do druhé a pozoroval jejich pohyb. Přičichl k nim. Zamračil se a strčil je do kapsy.
---
Vili si procházel každého z posádky. Jejich spisy. Nad každým přemýšlel, zda ten dotyčný může být zdrojem problémů.
Studoval každý údaj do detailů. Přemýšlel o tom, jaký na něj dělají dojem.
Před sebou měl spis Jakoba. To, že jej vzal na loď, byla náhoda. Jeho záznamy z mládí byly neúplné. Chvíli váhal a jeho spis přesunul stranu, kde si dával podezřelé osoby.
Ale Jakob byl přece obětí jedné z poruch. Přesunul spis na druhou stranu. Promnul si tváře a znovu přesunul Jakoba k podezřelým.
O rodině, která pracovala v hydroponické zahradě, toho našel málo. Celý život strávili na cestách. Na dálkové cestě se narodili oba rodiče, i děti. Jediné období mimo loď bylo na přestupní stanici, kdy čekali, až je někdo najme na další cestu.
Jejich spis odsunul rovnou mezi ty, kteří podezřelí nebyli.
Už zbývalo jen několik lidí.
Mezi nimi Dany, Stela a Nýtek.
Dany byl mladý, mnoho toho v životě nestihl. Měl by jeho spis dát k ostatním, které nepodezírá. Ale nějak mu to nešlo. Znovu se zamyslel a hledal alespoň jednu nesrovnalost. Nebyla tam. Možná to co dělá je úplně zbytečné.
Stela, strašně si přál, aby to ona nebyla. Ale i pro svůj vlastní klid musí prověřit i jí. Přemýšlel nad bílými místy v jejím životopise. Vzpomínal na rozhovory, které vedli. Byla to zkušená a zcestovalá žena s inteligentním humorem, který mluvila ráda o čemkoli i o sobě. O své nezapsané minulosti se však nezmínila. Doufal, že se jí nebude muset zeptat.
Nýtek. Chtěl jej hned ze seznamu vyřadit. Jen zběžně prošel jeho záznamy. Narozen na Deltě, kvalitní technická akademie, ze které se chodí na prestižní školy na Deltě. Ani jedno na Nýtka nesedělo. Málokdo z tohoto prostředí skončí na dálkových lodích. Nýtek mu připadal jako cestovatel duší i tělem. Možná to byl ten důvod, narodil se v prostředí, které nevyhovovalo jeho povaze a tak skončil tady.
Opřel se unaveně o židli a zakryl si oči rukama. Nic nevymyslel, jen se bude na některé členy posádky dívat nedůvěřivě. Snad na něco přijdou ostatní.
---
"Je to nesmysl. Nikdo z nás by něco takového neudělal." Xaelův rozhořčený hlas se nesl chodbou z kapitánovy kanceláře. Porada se měla konat až za dvacet minut. Vili přidal do kroku, nechtěl žádné nesváry. Obviňování jeden druhého by nikam nevedlo.
V kanceláři byl s Xaelem Boby. Tvářil se otráveně.
"Co se děje?" Obrátil se na ně Vili.
"Myslí si, že za problémy můžou Igniťané." Řekl ostře Xael.
"Řekl jsem jen, že to mohl udělat kdokoli." Obhajoval se klidně Boby.
"Už víte, co to způsobilo?" Zeptal se plný naděje.
"Dany myslím něco má. Je to virus. Teď s Nýtkem prohledávají zasažená místa."
"I Morotův stav s tím souvisí? Kde je John?"
---
Na ošetřovně našli Johna, jak sedí před obrazovkou ukazující životní funkce starého muže.
"Úplně jsem na poradu zapomněl." Řekl na uvítanou. "Jeho stav je vážný. Tuto cestu by nepřežil, ani kdyby měl bionický trávicí systém udělaný pořádně. Zběžnou prohlídkou se to nedalo poznat. Nechápu, proč si to nechal udělat. Muselo to být drahé a život mu to neprodloužilo, spíš bych řekl naopak."
Vili si vzdychl. Zfušovaný orgán, který ošálil dopravní společnost, určitě nestál tolik, co pořádný. Měl to poznat. Kdyby věděl, jak na tom je nevzal by ho. Docela jej chápal, celý život strávil na cestách, nechtěl umřít někde na přestupní planetě. Přesto jeho čin cítil trochu jako zradu.
"Bionický orgán řídí počítačový program." Pokračoval John. "Je nepravděpodobné, aby se nakazil. Jak je vidět, tak je to možné."
"Co ostatní na lodi s bionickým orgánem?"
"Z posádky to jsou jen dva lidé."
"Motor a?" Zajímal se Vili.
"Moje sestra Ree." Dodala Lee, která vešla zrovna na ošetřovnu.
"O Igniťanech záznamy nemám." John se podíval významně na Xaela.
"Pověřil jsem Stelu." Odpověděl Xael ustaraně.
---
"Tady jsou napadená místa." Ukazoval Nýtek Danymu na obrazovce. "Virus vyvinuli puristi odmítající bionické orgány. Napadli jím Novou Antiku. Lidé si tam tehdy nechávali dělat bionické orgány, když jejich orgán nedosahoval nejlepších výsledků, někdy i zdravý. Umřelo tehdy mnoho lidí."
"Ale jak to, že napadá loď? Ta nemá s puristy nic společného. Nese obyčejné lidi."
"Bionické programování reaguje citlivě na okolní prostředí, došlo mnohem blíž umělé inteligenci, než v jiných oblastech. Moderní lodě jej převzaly."
"Ano." Přikývl zamyšleně Dany. O tom věděl, jen programování vnitřních systémů lodi nikdy nevěnoval tolik pozornosti, jako motorům. Udivovala ho Nýtkova znalost a byl rád, že ho tu má, když byl teď za vše odpovědný místo Motora. O Nové Antice slyšel jen, že se tam stala nějaká pohroma, víc toho nevěděl. Měl za to, že to byla nějaká nemoc, ne počítačový virus napadající bionické orgány.
"Teď stačí opravit zasažená místa." Oddechl si nahlas Dany.
"A najít původce, jinak budeme za chvíli tam, co teď." Zchladil jeho nadšení Nýtek.
---
"Ještě opravit poslední dvě místa a bude to v pořádku." Dany měl plné ruce práce a vypadal spokojeně. Viliho příjemně překvapil.
"Zvládl jste to skvěle. Alespoň část problému máme vyřešenou. Jak jste na to přišel?"
"Já…" Dany zamrkal. "Nýtek přišel s místy, která jsou napadená. Pak už jsme spolu udělali nápravný program. No a ještě musíme najít zdroj."
Vili přikývl, dělalo mu to starosti. Zatím na nic nepřišel, ani Boby neměl tušení, odkud virus přišel.
---
Stela mezi Igniťany našla jen tři starší lidi s bionickým orgánem. Byli to jedni z vyšších úředníků a tedy odborníci ve svých oblastech.
"Jsou až nepříjemně zdraví." Komentovala svoje hledání Stela. "Normálně by z takového množství mělo bionický orgán alespoň dvacet lidí."
"Možná vybírali ty zdravé, aby osídlení bylo snadnější." Vili si uvědomil jak málo o výpravě Igniťanů věděl a to by měl patřit k nim.
"Xael je dal do izolace. Ukázalo se, že jeden z nich měl podivné výpadky, tak jako Ree." Pokračovala Stela. "Ta má bionické plíce, už od dětství. Lee ji teď prohlíží, kontroluje systém bionických plic."
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 valin valin | Web | 5. července 2015 v 15:19 | Reagovat

No teda, bionické orgány, z čeho asi jsou? Moc pěkné a napínavé...

2 Bev Bev | E-mail | Web | 7. srpna 2015 v 8:48 | Reagovat

Je to fakt napínavé, moc hezky se mi četlo a máš opravdu krásné, originální nápady.:) Těším se na pokračování.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama