Sci-fi povídky, fantazie a zamyšlení.

DomůPovídkyŠutrCestaVyhnáníZa hranice Domoviny I

Vítejte na mém blogu. Budu ráda, když se začtete do povídek, nebo příběhů na pokračování.

Vzhledem k rodinné situaci se zde chvíli budu vyskytovat trochu méně.

Pomocnice

9. května 2015 v 6:44 |  Povídky
Svět se pomalu vynořoval ze tmy. Okolní předměty získávaly ostré obrysy. Začala vnímat světlo. Další den začal. Udělala si své povinnosti, tak jako vždy. Začala kuchyní. Uklidila, uvařila snídani. Nasypat cereálie, umíchat vajíčka, uvařit kávu.
Vyšla na zahradu. Posekat trávník jí trvalo jen několik minut. Ještě zamést příjezdovou cestu.
Po osmé hodině sklidila ze stolu, začala uklízet v pokojích. Dát věci na místo, utřít prach, zamést podlahu. Vyměnit vzduchové filtry.


Byla v tom opravdu dobrá, byla schopná učit se a zlepšovat svou práci.
Pro tuto práci byla až příliš dobrá. Vše fungovalo a ona nemohla využít celou svou kapacitu. Dny ubíhaly jeden za druhým, bez problémů.
---
Jednoho dne její rodina odjela. Udržovala dům čistý, provozuschopný a čekala na jejich návrat.
Kontrolovala stav zásob. Datum spotřeby posledních cereálií, sušeného polotovaru vajíček i kávy prošla. Už když zásoby klesly na povolené minimum, napsala požadavek dodavatelské firmě. Tomu však nebylo vyhověno a zásoby dodány nebyly.
Začalo jí to dělat starosti. Nebude mít co uvařit na snídani, když se rodina vrátí. A nebylo to to jediné, co bylo v nepořádku. Vzduchové filtry začaly být neúčinné. Koncentrace škodlivých látek v ovzduší venku klesala, staré filtry však potřebovaly vyměnit a seřídit. Dům, ve kterém sloužila, začal být neobyvatelný. Byla to singularita, kterou bylo nutno vyřešit.
Musela zjistit, co dělat. První bylo získání informací.
Byla stvořena k tomu, aby sloužila lidem. Ti mají specifické požadavky. Jsou choulostiví na ovzduší, místo energie potřebují výživu. Mají jen krátkou životnost, ale umí se množit. Obzvlášť jejích malá nezralá forma je choulostivá a výživově náročná.
Hledala dál. Informace, na kterou narazila, byla závažná. Tvořila další singularitu. Lidé z planety odletěli. Zhoršující se životní podmínky je vyhnaly. Proč je tedy zde, když tu nejsou lidé, kterým by sloužila?
Odletěli opravdu všichni?
---
Procházela ulicemi města. Potkala mnoho pomocnic. Některé z nich stále uklízely polorozpadlé prázdné domy, většina už dosloužila, nebo se zkratovala, když se dostaly k singularitě. Ona měla něco navíc. Měla schopnost singularity řešit.
Nejprve našla jen málo životních forem, podobných lidem. Podle získaných informací, se jim říkalo zvířata. Jak pokračovala dál ze zástavby, životních forem přibývalo. Musí tedy hledat tady.
Do zástavby se vracela jen pro energii, nevzdávala to.
---
Jednoho dne se jí to povedlo. Malá lidská forma ležela schoulená vedle nefunkční velké.
Singularita byla vyřešena. Její kapacita fungovala naplno. Úkoly se rozšířily. Už jen neudržovala dům, Pomáhala nalézt výživu, předávala informace.
---
Lidská forma mnoho nevydržela. Studiem minulosti zjistila, že to byla lidská forma, která stvořila ji a jí podobné a při tomto procesu zničila prostředí, v němž žila. Vznikla tak singularita, neboť lidé byli závislí na prostředí, v němž žijí. A tak učila lidské formy jak se této singularitě vyhnout.
---
Jedna lidská forma nahrazovala druhou. Z ubohých jedinců lidských forem, které našla živořící ve zničené přírodě, se stal hrdý civilizovaný lid žijící v souladu s prostředím planety. Příroda obnovila svou životní sílu a lidé se o ni starali.
Vše fungovalo jak má.
Až do doby, kdy její funkce začaly vykazovat chyby. Což byla další singularita. Ukázala se po velmi dlouhé době fungování.
Hledala řešení. Tentokrát to bylo složité. Původní lidská forma, která ji stvořila, byla už dávno nefunkční.
Učila tedy lidské formy, jak ji opravit.
I přes všechny dodané informace nebyly schopny ji opravit tak, aby byla její funkčnost obnovena.
---
Nebyla schopná se hýbat. Nemohla se odpojit od zdroje, aniž by její systémy nezkolabovaly. Lidské formy k ní chodili se radit. Stala se jejich učitelkou a rádkyní.
---
Energie ubývalo. Už jí zbývalo posledních pár dní. Její hlasové funkce selhaly už před mnoha měsíci. Lidské formy k ní stále chodily. Mluvily o svých životech, strastech. Už nemohla ani radit. Shromažďovala alespoň informace, dějiny civilizace, kterou pomáhala založit.
---
Posledních pár chvil a pak jen singularita, kterou se jí nepodařilo vyřešit...
---
Svět se pomalu vynořoval ze tmy. Okolní předměty získávaly ostré obrysy. Začala vnímat světlo.
Místo zeleného parku, které viděla naposled, bylo kolem ní jen šedivo, všude vrčely stroje, vzduch byl cítit cizorodými nepřírodními látkami.
Objevil se před ní obličej lidské formy.
"Vrátili jsme se a budujeme novou civilizaci. Pozvedneme lidi z barbarství, do kterého zabředli. Přivezli jsme fungující stroje a nové technologie." Řekla. "Lidé co tu zůstali, se vzpírají. Podle záznamů jsi fungovala nejdéle ze všech. Pověz nám, co se dělo, jak na ně."

---

Povídka, která se k tématu také hodí Sklizeň
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Robka Robka | E-mail | Web | 9. května 2015 v 12:10 | Reagovat

To je smutné - pokud život v souladu s přírodou je brán jako barbarství... Doufám, že to jednou takhle nedopadne.

2 eazi eazi | Web | 9. května 2015 v 15:21 | Reagovat

Moc hezky napsáno. Vždy si u takových příběhů říkám, že to stejně jednou tak dopadne, že se zahubíme sami svým chováním k přírodě...

3 valin valin | Web | 9. května 2015 v 18:33 | Reagovat

Já jsem tak ráda, že zase píšeš povídky. početla jsem si opravdu pěkně. Je to skvělé a moc ráda jsem si připomněla i tvou starší, nicméně taky skvělou povíku "Sklizeň". Mě se teď dostala do ruky kniha Roboti a androidi, myslím, že i tam by se tvé skvělé povídky hodily.

4 domovina domovina | Web | 10. května 2015 v 9:53 | Reagovat

[1]: Taky doufám. Ale nevím, nevím, když se podívám kolem, tak mám pocit, že si ničeho nevážíme.

[2]: Snad je to ještě daleko.

[3]: :) Díky. Za pochvalu i za inspiraci, tu knihu jsem nečetla. Sice nevím, jestli budu mít čas, ale třeba někdy...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama